Bez zdravého mozku není zdravý člověk. Konference NEURIN a ČLA se zaměřila na současné i budoucí směry v léčbě neurologických onemocnění
Národní institut pro neurologický výzkum (NEURIN) ve spolupráci s Českou lékařskou akademií (ČLA) uspořádal 15. května 2025 odbornou konferenci s názvem „Inovativní terapie – dvě strany jedné mince“. Akce se konala v pražském Lékařském domě a zaměřila se na současné i budoucí směry v léčbě neurologických onemocnění.
Program konference otevřel vědecký ředitel NEURIN prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., který se věnoval vývoji nových možností léčby neurologických onemocnění v České republice a představil roli NEURIN v této oblasti. Ve svém vystoupení hned na úvod zdůraznil význam mozku pro celkové zdraví člověka a skutečnost, že v moderní medicíně nejde pouze o to, aby pacient zůstal naživu, ale také o to, aby si udržel kvalitní život:
„Bez zdravého mozku není zdravý člověk.“ – prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Druhá přednáška byla věnována představení genové léčby u onemocnění SMA (spinální muskulární atrofie) a Duchennovy muskulární dystrofie, které představují příklady inovativní léčby neurologických onemocnění. Možnosti léčby představila doc. MUDr. Jana Haberlová, Ph.D.. Na konkrétních případech, které jsou známé z českých médií, byla ukázána účinnost nových terapií a diskutována potřeba včasné diagnostiky i individuální přístup k léčbě.
Z etického pohledu byla konference obohacena vystoupením doc. Mgr. Věry Frankové, Ph.D. et Ph.D., která přinesla reflexi tzv. ELSI aspektů (ethical, legal, social implications) genové terapie – tedy etických, právních a sociálních důsledků, které nové přístupy přinášejí. Zazněla potřeba širší společenské diskuze, vzdělávání odborníků i veřejnosti a vytvoření rámce pro odpovědnou implementaci nových léčebných možností.
V rámci příspěvku prof. MUDr. Přemysla Jirušky, Ph.D. zazněla důležitost mezioborové spolupráce napříč organizacemi, které se účastní na vývoji inovativní léčby a její začlenění do klinické praze – od orgánů veřejné moci, přes odborné společnosti až po aktivní zapojení pacientských organizací, které hrají klíčovou roli při prosazování dostupnosti inovativní léčby:
„Nelze přinášet léčbu pro rok 2030 ve zdravotních systémech z roku 2000.“ – prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D.
Ze strany přednášejících byla v tomto kontextu představena také iniciativa NESPI (Národní expertní skupina pro inovativní léčbu neurologických onemocnění), jejímž cílem je propojit klinickou, výzkumnou a státní sféru s potřebami pacientů a jejich zástupců.
Děkujeme všem přednášejícím, účastníkům i organizátorům za inspirativní odpoledne plné odborného obsahu a otevřenou diskuzí nad aktuálními tématy neurologie. V Národním institutu pro neurologický výzkum věříme, že výstupy z odborné konference podpoří další spolupráci na poli inovativní neurologické léčby a přispívá k lepším vyhlídkám do budoucnosti nejen v České republice.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!