„Neurologická onemocnění budou záležitostí celé společnosti.“ – prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., vědecký ředitel NEUR-IN
Ve dnech 12. –13. června 2025 se za mezinárodní účasti v brněnském hotelu Courtyard by Marriott uskutečnila 3. výroční konference Národního ústavu pro neurologický výzkum. Během dvou dnů se sešli špičkoví odborníci z oblasti neurologie, výzkumníci i kliničtí pracovníci, aby sdíleli nejnovější poznatky v oblasti neurodegenerativních onemocnění a v anglickém jazyce diskutovali o inovacích v terapii i výzkumu.
Po úvodní přednášce Mgr. Bc. Michala Koščíka Ph.D. se rozproudila diskuze o rostoucích nákladech na léčbu a důležitosti prevence neurologických onemocnění pro pracující populaci.
MUDr. Jana Haberlová navázala s tématem „Inovativní terapie – dvě strany jedné mince“, kde uvedla úspěšné příklady z léčebné praxe dětských pacientů. V tomto kontextu byla zmíněna iniciativa NESPI (Národní expertní skupina pro inovativní léčbu neurologických onemocnění), jejímž cílem je propojit klinickou, výzkumnou a státní sféru s potřebami pacientů a jejich zástupců.
Irena Rektorová ve svém příspěvku hovořila o neurodegenerativní demenci a pozvala účastníky konference na výukový kurz „Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc a jiné mozkové neurodegenerace“, který se bude konat 25. – 26. září 2025 v Brně. Odkaz na akci ZDE
Účastníky zaujala také přednáška Viktora Jirsy, která se týkala modelování funkcí mozku. Mezi další odborná témata letošního brněnského ročníku konference patřily: poruchy hybnosti, demyelinizační onemocnění, epilepsie a neurodegenerace. Součástí pátečního programu byl odborný program pro výzkumná centra.
Děkujeme všem účastníkům, přednášejícím i partnerům za inspirativní přednášky a příjemnou atmosféru. Akce se uskutečnila pod záštitou Neurologické kliniky LF MU ve FN sv. Anny a České neurologické společnosti.
Národní institut pro neurologický výzkum (NEURIN) ve spolupráci s Českou lékařskou akademií (ČLA) uspořádal 15. května 2025 odbornou konferenci s názvem „Inovativní terapie – dvě strany jedné mince“. Akce se konala v pražském Lékařském domě a zaměřila se na současné i budoucí směry v léčbě neurologických onemocnění.
Program konference otevřel vědecký ředitel NEURIN prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., který se věnoval vývoji nových možností léčby neurologických onemocnění v České republice a představil roli NEURIN v této oblasti. Ve svém vystoupení hned na úvod zdůraznil význam mozku pro celkové zdraví člověka a skutečnost, že v moderní medicíně nejde pouze o to, aby pacient zůstal naživu, ale také o to, aby si udržel kvalitní život:
„Bez zdravého mozku není zdravý člověk.“ – prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Druhá přednáška byla věnována představení genové léčby u onemocnění SMA (spinální muskulární atrofie) a Duchennovy muskulární dystrofie, které představují příklady inovativní léčby neurologických onemocnění. Možnosti léčby představila doc. MUDr. Jana Haberlová, Ph.D.. Na konkrétních případech, které jsou známé z českých médií, byla ukázána účinnost nových terapií a diskutována potřeba včasné diagnostiky i individuální přístup k léčbě.
Z etického pohledu byla konference obohacena vystoupením doc. Mgr. Věry Frankové, Ph.D. et Ph.D., která přinesla reflexi tzv. ELSI aspektů (ethical, legal, social implications) genové terapie – tedy etických, právních a sociálních důsledků, které nové přístupy přinášejí. Zazněla potřeba širší společenské diskuze, vzdělávání odborníků i veřejnosti a vytvoření rámce pro odpovědnou implementaci nových léčebných možností.
V rámci příspěvku prof. MUDr. Přemysla Jirušky, Ph.D. zazněla důležitost mezioborové spolupráce napříč organizacemi, které se účastní na vývoji inovativní léčby a její začlenění do klinické praze – od orgánů veřejné moci, přes odborné společnosti až po aktivní zapojení pacientských organizací, které hrají klíčovou roli při prosazování dostupnosti inovativní léčby:
„Nelze přinášet léčbu pro rok 2030 ve zdravotních systémech z roku 2000.“ – prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D.
Ze strany přednášejících byla v tomto kontextu představena také iniciativa NESPI (Národní expertní skupina pro inovativní léčbu neurologických onemocnění), jejímž cílem je propojit klinickou, výzkumnou a státní sféru s potřebami pacientů a jejich zástupců.
Děkujeme všem přednášejícím, účastníkům i organizátorům za inspirativní odpoledne plné odborného obsahu a otevřenou diskuzí nad aktuálními tématy neurologie. V Národním institutu pro neurologický výzkum věříme, že výstupy z odborné konference podpoří další spolupráci na poli inovativní neurologické léčby a přispívá k lepším vyhlídkám do budoucnosti nejen v České republice.
Zveme vás na konferenci „Inovativní terapie – Dvě strany jedné mince“, která se zaměří na nejnovější trendy v léčbě neurologických onemocnění, etické aspekty genové terapie i budoucí směřování oboru.
Konference se koná ve čtvrtek, 15. 5. 2025 od 14:00 hod. v Lékařském domě, Sokolská 31, Praha 2, ve spolupráci s Českou lékařskou akademií a výzkumným epileptickým centrem EpiRec.
Hlavní témata:
- Inovativní léčba neurologických onemocnění
- Etické aspekty genové léčby onemocnění mozku a nervového systému
- Výhled do budoucna – spolupráce napříč organizacemi
- Vývoj nových možností léčby neurologických onemocnění v České republice a úloha NEURIN
Přednášející:
- Prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D. – vědecký ředitel NEURIN
- Doc. MUDr. Jana Haberlová, Ph.D. – FN Motol
- Prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D. – 2. LF UK
- Doc. Mgr. Věra Franková, Ph.D. et Ph.D. – 1. LF UK
Registrace je možná do 10. května 2025 přes tento formulář.
Více informací ZDE
Těšíme se na setkání!
tým NEURIN